sobota, 27 grudnia 2014

Ulubiony motyw średniowiecza dzisiaj

Ludzie średniowiecza byli bardzo pozytywnie nastawieni do życia (ha,ha), ich ulubionym powiedzeniem było "Memento Mori", czyli "pamiętaj o śmierci" (jak mówiłam: bardzo optymistycznie).
Ludzi tamtych czasów ciekawił wygląd Śmierci, uznawali ją jako żywą istotę (albo martwą, ciężko stwierdzić). Często pojawia się ona w dziełach tamtejszej sztuki, chociażby w popularny w tamtejszych czasach Danse Macabre (z łac. taniec ze śmiercią).
Przykładowe Danse Macabre

Śmierć w średniowieczu była przedstawiana jako gnijący trup ("Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią"), mumia lub suchy szkielet. Przeważnie była kobietą, ale w Niemczech występowały męskie personifikacje śmierci. 
W antyku rolę śmierci grał bóg śmierci czyli Tanatos.
W renesansie tą rolę pełniła najstarsza z Mojr- Atropos.
W baroku powrócono do wizji średniowiecznej
Natomiast w Japonii: Shinigami (na polski można przetłumaczyć to tak:bóg śmierci, pan śmierci, mroczny żniwiarz, anioł śmierci) którego postać stała się dzisiaj niezwykle popularna w japońskiej popkulturze.
Współcześnie o wyglądzie śmierci myślą jedynie artyści (traktują to jednak tylko symbolicznie) i może filozofowie. Pozostali wiedzą, że śmierć to po prostu zjawisko biologiczne.
"Pełzająca Śmierć" Zdzisława Beksińskiego 

"Bez tytułu" Zdzisława Beksińskiego

W filmach Śmierć również się pojawia na przykład w "Siódmej Pieczęci" o której pisałam w poprzedniej notce.
Śmierć pojawia się też w grach z serii The Sims jako Mroczny Kosiarz
Można zagrać z nim w szachy o swoje życie (tak jak w "Siódmej Pieczęci)


Śmierć w literaturze pojawia się w utworze Tadeusza Różewicza „Śmierć”, w którym to w sposób ironiczny ukazana jest bliskość i nieprzewidywalność śmierci, która „grozi palcem”,
Niestety nie znalazłam całego tekstu tego wiersza, bo wujek Google jest na to za głupi. Gdyby ktoś go znalazł byłabym wdzięczna :)

Co do japońskiego Shinigami i popkultury. Ogólnie personifikacja śmierci trafiła do Kraju Wschodzącego Słońca z Europy w epoce Meiji (1868-1912). Dziś postać Shinigami pojawia się często w mandze i anime.
 Jeden z Shinigami w Death Note- Ryuk
Shinigami w Soul Eater- Death
Jeden z Shinigami w Kuroshitsuji- Grell Sutcliff
Jeden z Shinigami w Bleach- Ichigo Kurosaki

Dzisiaj to na tyle :3
Pozdrowienia od maskotka :)
A tu gdyby ktoś chciał się zagłębić w średniowieczną fascynację śmiercią: [LINK]






2 komentarze:

  1. Świetny blog! Odsyłam Cię do mojego, co prawda skromny ale dopiero się rozkręcam ;)!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dowiedziałam się tyle ciekawych rzeczy! Nie spodziewałam się, że motyw śmierci jest tak powszechny w codziennym życiu. Pisz jak najwięcej i oby tak dalej :D

    OdpowiedzUsuń